Na czym polega masaż leczniczy?
Masaż leczniczy opiera się na technikach masażu klasycznego, jednak jego głównym zadaniem jest wykorzystanie dotyku w celu wywołania odprężenia i dobrego samopoczucia przy licznych dolegliwościach zdrowotnych, zwłaszcza obejmujących stawy oraz mięśnie. Pozwala na pozbycie się bólów kręgosłupa, mięśni, karku, a nawet zwalczenie cellulitu. Wykorzystuje on przede wszystkim odpowiednio powtarzane ruchy nacierania, uciskania, głaskania, ugniatania lub mocnego oklepywania w celu wywołania pożądanych efektów. Stosowanie takich technik zwiększa dopływ krwi do masowanego miejsca, co powoduje przyspieszenie procesu leczenia organizmu.
Masaż leczniczy stosuje się przede wszystkim w przypadku napięcia, sztywności i bólów mięśniowych. Ponadto pobudza krążenie, co prowadzi do przyspieszenia przemiany materii. Ta forma terapii zalecana jest przede wszystkim zawodnikom sportowym przed ważnymi zawodami dla rozluźnienia mięśni, a po ich zakończeniu dla złagodzenia bólów mięśniowych. Zalecany jest również dla osób z migreną, napięciowym bólem głowy lub lędźwiowo-krzyżowym, a także osób narażonych na przeciążenie czy długotrwały stres, a także osób na dietach odchudzających. Niekiedy stosowany jest również w celu łagodzenia bólów porodowych. Masaż leczniczy posiada wiele odmian: klasyczny, punktowy, segmentarny, tensegracyjny, masaż tkanek głębokich, łącznotkankowy, centryfugalny, drenaż limfatyczny i terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, a nawet masaż lodem.
Masaż leczniczy – od starożytności po dziś
Historia masażu sięga starożytnego Egiptu, skąd pochodzą o nim pierwsze wzmianki na piśmie. Początkowo przybierał on formę powolnego namaszczania osób chorych olejkami leczniczymi. Olejki wcierano w ciało również po kąpieli, przed ćwiczeniami i po nich, w celach pielęgnacji w trakcie zabiegów upiększających, a nawet w rytuałach religijnych. Kolejne wzmianki o zaletach makijażu pojawiają się około roku 2760 p. n. e., gdzie w swoich pismach chiński lekarz Nei Ching opisał tę metodę jako „terapeutyczny dotyk”. Z kolei około 1800 roku p. n. e. w hinduskiej księdze Weda pojawiają się pierwsze szczegółowe wskazówki, jak należy wykonywać masaż. Jednak masaż leczniczy odegrał po raz pierwszy szczególną rolę w starożytnej Grecji, gdzie służył do przygotowania zawodników przed igrzyskami olimpijskimi oraz ich rehabilitacji w wyniku urazów. Masaż zalecany był między innymi przez Hipokratesa, Galena i Celsusa.
W Europie prekursorem rehabilitacji i stosowania masażu był żyjący w latach 1510-1590 lekarz, filozof i alchemik, Ambroise Pare, który jako pierwszy przeprowadził badania dotyczące właściwości leczniczych masażu. Jednak pierwszy szczegółowy opis ruchów do wykonania masażu medycznego został przedstawiony przez żyjącego w latach 1747-1826 Clementa Josepha Tissota, uznawanego za ojca ortopedii. W szczególności te wydarzenia wpłynęły na dynamiczny rozwój badań nad właściwościami masażu i skutecznością jego poszczególnych odmian w XIX i na początku XX wieku. To właśnie w tym okresie został on oficjalnie włączony jako oficjalna dyscyplina medycyny. Od tego momentu masaż był zalecany przez licznych lekarzy, którzy na podstawie własnej obserwacji i praktyki doskonalili poszczególne techniki i opracowywali jego nowe odmiany.
Zalecenia i efekty masażu leczniczego
Masaż leczniczy zaleca się przede wszystkim przy takich dolegliwościach jak bóle głowy i kręgosłupa, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe, uczucie sztywności, dolegliwości reumatologiczne (takie, jak chociażby RZS, ZZSK i fibromialgie), depresja i stres, regeneracja po urazie kończyn górnych i dolnych, ciężka praca fizyczna powodująca przeciążenia oraz długotrwała praca siedząca lub w niewygodnej pozycji.
Masaż leczniczy w zależności od zastosowanej techniki ma dobroczynny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także przynosi odprężenie i uspokaja. Do jego głównych efektów można zaliczyć niwelację bólu głowy spowodowanego nadmiernym napięciem mięśni przykręgosłupowych, usuwanie nadwrażliwości spowodowanej stresem, podnoszenie progu bólowego, usuwanie sztywności i normalizowanie napięcia chronicznie napiętych mięśni, wzmocnienie mięśni o obniżonym napięciu oraz przyspieszenie regeneracji zmęczonych mięśni, zapobieganie zanikom mięśniowym, a także powoduje rozluźnienie i uelastycznienie aparatu więzadłowego. Oprócz tego przyspiesza wchłanianie krwiaków pourazowych, zmniejsza przewlekły odczyn zapalny tkanek, zmniejsza lub likwiduje obrzęki, usuwa zrosty i zmiękcza blizny, wpływa kojąco na ból wywołany nadmiernym napięciem mięśniowym, a nawet umożliwia zlikwidowanie narośli w tkance kostnej. Masaż leczniczy jest także ceniony przez osoby będące na diecie odchudzającej lub oczyszczającej, ponieważ usprawnia oczyszczanie organizmu z toksyn.
Masaż leczniczy powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowaną osobę, na przykład specjalistę z Salonu Urody Shenti w Poznaniu.