Świecowanie uszu – na czym polega?
Czyszczenie uszu jest jedną z podstawowych zasad higieny. Istnieje bardzo wiele metod na pozbywanie się wydzieliny usznej, jednak większość z nich jest jednoznacznie odradzana przez lekarzy specjalistów, wskazując je jako niebezpieczne dla kondycji naszych uszu. Warto pamiętać, że jest to bardzo wrażliwy wewnętrznie narząd.
Popularne metody, takie jak np. czyszczenie uszu patyczkiem często zawodzą, ponieważ zamiast wydobywać woskowinę, tylko bardziej zatykają kanaliki. Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej sięgnąć po metody bezpieczne i sprawdzone już od lat. Mowa, rzecz jasna, o świecowaniu uszu. Ten zabieg nie tylko pozwoli na oczyszczenie uszu z woskowiny, ale również przyniesie ze sobą przyjemne rozluźnienie. Pomaga on również w bardzo wielu chorobach, czy stanach zapalnych! Na czym dokładnie polega ta metoda, jak przeprowadzać zabieg i kiedy jest zalecany? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Jak działa świecowanie uszu?
Ujmując cały ten proces w wielkim skrócie, świecowanie uszu polega na wsunięciu do ucha cienkiej, metalowej blaszki, która wtopiona jest w wosk. Wosk ten najczęściej nasączony jest specjalnymi olejkami eterycznymi. Górna część rurki jest ogrzewana. Dostępnych jest bardzo wiele rodzajów świec, dlatego nie musisz się przejmować – dopasujesz je do rozmiaru swojego ucha bez najmniejszego problemu. Kiedy już wosk znajduje się w kanale usznym świeca ulega spalaniu, co sprawia, że cały wosk oraz wszystkie wydzieliny są usuwane z kanalika. Jest to podstawowa właściwość świecowania, ale od niej wszystko się zaczyna. Świecowanie ma bowiem wpływ m.in. na regulację ciśnienia. Za sprawą rozluźnienia, które towarzyszy zabiegowi świecowania, ułatwia również oddychanie. Wszystko dzięki temu, że udrażnia kanały – ma to bardzo pozytywny wpływ na zatoki i jest zalecane osobom, które mają z nimi regularny problem. Odpowiedni dobór olejków wspomaga również proces mikrokrążenia.
Kiedy zdecydować się na terapię świecowania uszu?
Warto pamiętać, że choć świecowanie uszu działa bardzo pozytywnie na nasze zdrowie to nie zastępuje ono wizyty u lekarza. Stanowczo odradza się stosowania terapii podczas wszelakich infekcji ucha oraz jeśli w uchu zachodzą nienaturalne zmiany, na przykład wydobywa się z niego ropa. Lista, w której warto sięgnąć po ten zabieg, jest bardzo długa. Warto zdecydować się na tę terapię podczas problemów ze słuchem i zatokami. Świecowanie jest też wskazane przy stanach nerwicowych, lękowych, czy problemach ze snem. Świetnie działa na bóle głowy oraz migrenę. Przy wszelkich problemach zapalnych z uszami, zatokami, migdałkami, czy gardłem również warto sięgnąć po świecowanie uszu. Zalecane jest również podczas zaburzeń krążenia w górnych partiach ciała – od szyi w górę.
Jak dokładnie wygląda zabieg?
Świecowanie uszu jest bardzo prostym zabiegiem, ale lepiej nie wykonywać go samodzielnie. Powinien go przeprowadzić terapeuta bądź lekarz. Dzięki temu zyskasz pewność, że terapia będzie maksymalnie skuteczna i wykonana poprawnie. Podczas świecowania pacjent musi leżeć. Przed całym procesem ucho jest masowane, by pobudzić krążenie. Małżowina uszna jest smarowana specjalnym kremem, a głowa nakrywana lnianą szmatką bądź innym, przystosowanym do tego materiałem. Głowa musi spoczywać sztywno, dlatego zabiegu nie przeprowadza się na dzieciach. Świeca następnie jest przykładana do ucha – lecz nie wkładana do niego! Jest to bardzo ważne, aby kanalik słuchowy ledwo zatkać, lecz nie wciskać świecy do środka. Następnie świeca jest odpalana i całość zaczyna działać na zasadzie komina. Należy dobrze ucho zatkać, aby cały proces przebiegł sprawnie i bez problemów. Świecowanie warto wykonywać regularnie – zwłaszcza przy problemach zapalnych.